БГ КНИГИ      АПАРТАМЕНТИ ПОД НАЕМ
Обяви за работа в Русе от bg-rabota.com

» Форум

« Всички теми Към форум:

Тема: Успешното мотивационно писмо
Публикувай мнение »
Общо 1 мнение Страница от 1
Мнения
Публикувана от: Администратор
20.01.2009 18:03
В условията на криза и свиващ се пазар на труда конкуренцията за едно свободно място расте. Ето защо от всеки кандидат се изискват не само повече качества, но и умения да ги представи по подходящ начин още в автобиографията и в мотивационното си писмо. И ако CV-то едва ли би могло да бъде променено кой знае колко, без "корекциите" да се превърнат в откровени лъжи, то добре подготвеното мотивационно писмо може да помогне много кандидатът да бъде поканен на интервю. Ето какво съветва немското списание Wirtschaftswoche (www.wiwo.de):

Начало

Още в самото начало на мотивационното писмо се крие капан - позицията, за която се кандидатства, трябва да се посочи точно. Фирменият адрес също трябва да е верен. Когато се назовава името на компанията, както тя е регистрирана, е добре да пропусне самата дума "фирма". Грешки в името на човека, с когото се контактува, също са недопустими. По този начин се демонстрира само едно - небрежност. Тази небрежност почти винаги елиминира шанса за интервю.

Първи абзац

В мотивационното писмо трябва да докажете силните си страни, а не да обяснявате защо кандидатствате. Оптималната дължина е около една страница, формат А4, а текстът се състои от три абзаца. Още в първия параграф трябва да покажете, че сте подходящият човек за тази позиция. Затова най-добре започнете по същество. Избягвайте клишета от рода на: "Кандидатствам за позиция..." - подобни безидейни конструкции не помагат. Впечатлете работодателя още в началото с примери за знания и квалификации, които притежавате в различни области.

Втори абзац

"Способностите на един човек са много по-важни от това, което го мотивира" , казва коучът по кандидатстване Герхард Винклер. Във втория абзац представете най-важните моменти от професионалното си развитие до момента, най-добре в обърната хронология, т.е. започнете от последната ви работа към предишни назначения. И помнете: акцентирайте върху силните си страни. Ако не владеете определена компютърна програма, но имате желание да я научите, по-добре запазете тази подробност за себе си.

Трети абзац

В третия и четвъртия абзац може да преминете към допълнителни квалификации, но внимавайте. Споменавайте само тези, които имат връзка с конкретната позиция, например владеене на чужди езици и допълнителни обучения. Освен това все пак трябва да посочите защо искате да бъдете назначен на работа. Имали сте проблеми с предишния си работодател и искате да смените работното място? Това е ваше право, но в никакъв случай не го споменавайте в писмото - така се превръщате в потенциален нарушител на спокойствието във фирмата, а това не би се харесало никому.

Финал

Във финалното изречение би било най-добре да се каже: "На разположение съм за разговор." Учтиво е и не звучи угоднически. Сервилността отблъсква работодателя, защото говори за липса на самоувереност. А вие все пак искате да покажете точно обратното.
Общо 1 мнение Страница от 1
 

« Всички теми Към форум: